subota, 26. rujna 2015.

KAD U SVEMIRU JE GLAVA - IZRADA MAKETE SUNČEVOG SUSTAVA


Ove hladne jesenje dane provodimo u silnom maštanju o dalekim putovanjima. Kada kažem dalekim, onda zaista putujemo ne miljama, već svjetlosnim godinama dalekim prostorima…. Naravno, za to je putovanje najzaslužniji naš mališan koji se u knjižnici bacio na istraživanje svega što može pronaći na ovu temu. Naravno, svemir je tema koja živo zanima ama baš svakog dječaka kojeg poznajem. I pokoju djevojčicu.
Planeti od reklamnih kataloga
Naš put u svemir započeo je tako što smo otkrivanjem nevjerojatnih činjenica vezanih uz galaksije, zvijezde, crne rupe i ostala čuda, bez nekog reda i plana krenuli u izradu makete našeg sunčevog sustava. Jedna od ideja je bila nacrtati planete na debljem kartonu, obojiti ih i objesiti na flaks. No, mališan je ocijenio da to nije dovoljno dobar izazov pa smo se bacili na izradu planeta kaširanjem. Nismo imali balone ni kuglice od stiropora pa smo improvizirali. Od mnogobrojnih reklamnih kataloga koji nam svakoga dana vire iz poštanskog sandučića izradili smo kugle raznih veličina. Nismo se zamarali realnim veličinama, već smo napravili veće i manje planete, onako, od oka, a sve prema predlošku iz jedne od enciklopedija. Žao mi je, pritom, što nisam pronašla svoju enciklopediju iz vremena kada sam bila mališanove dobi. Tamo još stoji činjenica da je Pluton planet.
Još kuglica, ovaj... planeta
I zbog te me izjave mališan već nekoliko dana zadirkuje i smatra neznalicom. Na stranu naše interne pošalice, čekao nas je ozbiljan posao. Dakle, napravili smo kuglice, malo ih zalijepili trakom kako bi zadržale oblik. U maloj staklenoj zdjeli zamijesili smo smjesu za kaširanje koju mališan od milja zove Art Attack glue. Za smjesu smo koristili: hladnu vodu, brašno (od oka), drvofix ili ljepilo za drvo i sve zajedno pomiješali kako bi dobili smjesu malo rjeđu od one kad se peku palačinke. Dok sam se bavila izradom smjese, mališan je vrijedno i s uživanjem trgao reklamne kataloge (birali smo one mat, poput novina).
Izrađujemo planet Mars
Isprva u trakaste oblike, a zatim je svaku trakicu trgao na komadiće. Nakon što smo pripremili sve, svaki od nas je uzeo po jedan kist i krenuli smo nanositi komadiće papira na kuglice. Isprva je sve išlo glatko i zabavno s puno smijeha, no nakon što smo napravili Sunce, Merkur, Veneru, Zemlju i Jupiter, mališan je počeo negodovati jer mu je bilo već dosta. I sama sam postala pomalo nervozna i nestrpljiva jer nisam mislila da će nam toliko vremena trebati za izradu tih „par“ planeta, kako sam isprva mislila.
Naša se avantura rasteeeeegnula na čitav vikend. Sva sreća da nismo imali neke važne obaveze i što su nas vrijeme (ili bolje rečeno, loše vremenske prilike) podržale. Kada su se planete osušile, čekao nas je još jedan sloj. Prije početka nanošenja zalijepili smo špagu na kuglice. J
Sunčev sustav
Špaga nam je bila potrebna kako bi planete na koncu objesili. Kao ukras. Ili dekoraciju. Završni sloj smo nanijeli uz pomoć komadića papira papirnatih kuhinjskih ručnika. Kad se i taj sloj osušio (požurili smo proces korištenjem fena za kosu), uhvatili smo se bojanja planeta. Mališan je prvo želio obojiti Mars jer mu je to jedan od dražih planeta. Zatim se uhvatio Zemlje i Sunca. Kada je završio s bojanjem šarenih, toplih planeta, počeo je ludovati s bojama i na trenutak sam pomislila da će nam ukrasiti čitav dnevni boravak. No, na sreću, uspio se obuzdati i svoje kistove usmjeriti na bojanje onog što smo i započeli.  Kada je sve bilo gotovo smišljala sam način gdje objesiti planete. Na luster nije dolazilo u obzir jer su kuglice prilično dobile na težini i sve bi zajedno jednostavno bile preteške. Zato smo zamolili djeda da nam malo pomogne u traženju najboljeg rješenja. On nam je donio nekoliko daščica i žicu. Debelu žicu. Idealno! Uz pomoć kliješta napravila sam spiralu koju smo omotali samoljepljivom trakom za konuture, tapete i sl. Na koncu smo sve planete povješali ukrug. I… baš bili zadovoljni rezultatom. Već je mališan najavio da će maketu nositi u vrtić.
Iz drugog kuta
Za one koji si ne žele upropastiti vikend baveći se jako mokrim, ljepljivim i  šarenim aktivnostima, nakon kojih garantiramo još barem pola sata čišćenja, predlažemo da, ako žele otkriti udaljenosti i veličine našeg sunčevog sustava, posjete naš lijepi Zagreb grad u kojem se nalazi jedinstvena instalacija na otvorenom. To je prizemljeni sunčev sustav umjetnika Davora Preis, čije su instalacije 2004. godine postavljene diljem Zagreba. Njegova ideja je krenula od umjetnine imena „Prizemljeno sunce“ koju je izradio umjetnik Ivan Kožarić, a Bogovićevu ulicu krasi još od 1971. godine. Dakle, prizemljeno sunce je uzeo kao ishodište sunčevog sustava, dok je udaljenost i veličinu odredio upravo prema veličini tog Kožarićevog sunca. Ostale je planete rasporedio prema točno izmjerenim parametrima, tako ih možete pronaći na različitim lokacijama.
MERKUR se nalazi u Margaretskoj ulici na kućnom broju 3,
VENERA je planet koji se smjestio na trgu bana Josipa Jelačića, također na kućnom broju 3,
ZEMLJA se nalazi u Varšavskoj 9,
Tražite li MARS, možete ga pronaći u Tkalčićevoj ulici 21,
JUPITER se smjestio u Voćarskoj ulici 71,
SATURN je svoje mjesto pronašao u Račićevoj ulici 1,
URAN stanuje u ulici Siget 9,
NEPTUN u ulici Kozari put
I na koncu… najudaljeniji planet se utaborio kod podvožnjaka na Aleji Bologne.
Pogled odozgo

Ako mislite da je Zagreb daleko ili vam to nije neka fora, dajemo vam prijedloge slikovnica i enciklopedija u kojima smo uživali i koje su nam na super zabavan način otkrile mnoge zanimljivosti i zabavne činjenice o svemiru. 

-Želim znati - knjiga o Svemiru, izdavač Naša djeca
-Svemir - velika ilustrirana enciklopedija, izdavač Mozaik knjiga
-Svemir na ploči, izdavač Školska knjiga
-Disney kolekcija- Svemir - enciklopedija moj svijet, izdavač Egmont